top of page

Bina Enerji Simülasyonu


“Yüksek Performanslı Sürdürülebilir Bina” yapılması için, öncelikle tasarım esnasında binanın enerji simulasyonunun yapılması ve binanın mevcut durumunun istenen performansa göre iyileştirilmesi için dünyada birçok simulasyon proğramı kullanılmaktadır. Özellikle LEED ve BREEAM Sertifikası istenen yapılarda VEN ESCO; Carrier HAP, EDSL TAS ve DIALUX-EVO programlarını kullanmaktadır.

 

VEN ESCO, “Yüksek Performanslı Sürdürülebilir Bina” tasarımında ve uygulamalarında bina enerji simulasyonu için; “CARRIER HAP Proğramı”, "Vasari", "EnergyPlus", "ECO Designer" ve EDSL TAS Simulasyon Proğramını, Makine-Elektrik Mühendisi uzmanlarıyla kullanmaktadır. ESER Yeşil Yönetim Binası, OSTİM Yeşil Yönetim Binası-Ankara, Erdemir Misafirhanesi-Erdemir, Tepebaşı Belediye Binası-Eskişehir, PARAGON-Ankara, PROKON-Ankara, İTO One Tower-Ankara, JCB-Ankara, ASAS-Bolu, GAMA-Ankara, Çukurova Havalimanı Kabuk Tasarımı ve Enerji Simulasyonu vb. yeni ve mevcut birçok yeşil binada kullanılmıştır.

Bina Isı ve Hava Akış Analizi (CFD)
 

Hem mevcut hem de yeni yapılacak olan binaların, doğal havalandırma, katlar arası ısı, basınç ve rüzgar-hava akışının simulasyonu yapmak, yüksek performans ve enerji verimliliği açısından incelemek, fan enerji verimliliğinin artırılması için kanatların simulasyonunu yapmak üzere kullanılmaktadır.

 

“Binalarda Sürdürülebilirlik” ve “Endüstriyel Fanlarda Enerji Verimliliği” kitaplarının yazarı, VEN ESCO’nin danışmanı Dr. İbrahim Çakmanus tarafından kullanılmakta olan CFD (Bilgisayar Destekli Akışkanlar Mekaniği) Simulasyon Proğramı; birçok çimento, kağıt, ağaç, çelik sektöründe fan uygulamaları, İTKİB Binası, OSTİM Yeşil Yönetim Binası ve Tepebaşı Belediyesi Binası’nda kullanılmıştır

© 2012 VEN ESCO. 

bottom of page